سند مالکیت بزرگ‌ترین موقوفه استان اصفهان رسماً تنظیم و صادر شد

حجت‌الاسلام مهدی قربانی در گفتگو با خبرنگار فارس در خمینی‌شهر اظهار کرد: موقوفه حاج محمدملک التجار به عنوان یکی از بزرگ‌ترین موقوفات کشور به مساحت ۹ هزار هکتار با هدف امور خیر متعدد از جمله برگزاری جلسات قرائت قرآن، مجالس عزاداری و روضه‌خوانی، کمک به مستمندان، تأمین هزینه سفر به عتبات عالیات عراق و سوریه و مشهد مقدس و نیت‌های خیر وقف در دوران گذشته توسط واقف وقف شده است.

رئیس اداره اوقاف خمینی‌شهر با اشاره به اینکه شهرستان خمینی‌شهر یکی از شهرستان‌های استان است که بیشترین موقوفات در آن به ثبت رسیده است عنوان کرد: این موقوفه بزرگ استانی به صورت رسمی در سامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات شهرستان ثبت شده است.

وی تصریح کرد: در این موقوفه کاربری‌های متعددی از جمله کشاورزی، مسکونی، تجاری و اداری و اماکن خدماتی و عمومی وجود دارد و در حال حاضر تحت تصرف و بهره‌برداری اشخاص حقیقی و حقوقی زیادی است.

قربانی بیان داشت: در دو سال گذشته موفق شدیم با هدف تعیین تکلیف این موقوفه با هزار و ۴۱۵ نفر از کسانی که از موقوفه بهره‌برداری می‌کنند قرارداد اجاره تنظیم کنیم.

رئیس اداره اوقاف خمینی‌شهر با اشاره به اینکه با توجه به حجم کاربری این موقوفه ملک التجار، تعداد اجاره‌نامه و عقد قراردادهای این موقوفه در حال افزایش است گفت: تلاش خواهیم کرد با استناد به سند مالکیت صادر شده قانونی حقوق عقب‌افتاده موقوفه ملک التجار را احیاء و ساماندهی کنیم.

وی با اشاره به اینکه اداره ثبت و اسناد شهرستان خمینی‌شهر همکاری بسیار خوبی با اداره اوقاف شهرستان داشت خاطر نشان کرد: از کلیه مستاجرین و کسانی که از این موقوفه استفاده می‌کنند درخواست شد برای مشروع شدن و قانونی بودن استفاده و تصرف خود برای عقد قرارداد به اداره اوقاف شهرستان خمینی‌شهر مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از منطقه جوی‌آباد جدید (بختیاری) و کلیه اراضی منطقه جعفرآباد شامل سند مالکیت این موقوفه است اظهار داشت: عمده‌ترین کاربری این موقوفه بزرگ استانی، مسکونی و کشاورزی است و تعدادی از اماکن خدماتی و ورزشی، درمانی نیز در این موقوفه اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کرده‌اند.

حجت‌الاسلام قربانی با بیان اینکه آمادگی کامل داریم برای همه ساکنین و متصرفین به صورت قانونی تنظیم قرارداد کنیم گفت: کلیه کسانی که فاقد قرارداد و تنظیم اجاره در این موقوفه باشند به‌عنوان متصرف محسوب شده و مالکیت آن‌ها قانونی نیست.

به گزارش فارس در حال حاضر تعداد زیادی از اهالی و ساکنین مناطق جوی‌آباد بختیاری و جعفرآباد در این موقوفه اقدام به ساخت‌وساز کرده و در این مناطق ساکن شده‌اند که صدور سند مالکیت قانونی به ساماندهی ساخت‌وسازهای این مناطق کمک زیادی خواهد کرد.