پیوند آسمانی

مرد و زن با توجه به نیازهای روحی، عاطفی، جسمی و جنسی ای که دارند، مکمل یکدیگرند و برای داشتن زندگی گوارا و سعادتمند، جفت شدن و در کنار یکدیگر قرار گرفتنِ این دو، اجتناب ناپذیر است. تنها شیوه ای که هر یک از زن و مرد می توانند با آن دیگری را به بهترین وجه، تکمیل کنند و به خواسته های روحی و روانی همدیگر پاسخ مناسب بدهند، ازدواج است. از اینرو، در نزد خداوند بهترین و محبوب ترین بنیان و سازه که دربردارنده شرط اساسی سعادت بشر است، همین ازدواج می باشد.

قرآن کریم می فرماید: «وَانْکِحُوا الاْیامی مِنْکُم وَالصّالِحینَ مِنْ عِبادِکُم وَاِمائِکُم اِنْ یَکُونُوا فُقراءَ یُغْنِهِمُ اللّه ُ مِنْ فِضْلِهِ وَاللّه ُ واسِعٌ عَلیمٌ»؛ (سوره نور آیه ۳۲)

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در این باره می فرماید: «ما بُنِیَ فِی الاِْسْلامِ بِناءٌ اَحَبَّ اِلَی اللّه ِ عَزَّوَجَلَّ، وَاَعَزَّ مِنَ التَّزْویجِ؛ در اسلام هیچ بنایی ساخته نشده که نزد خدای عزوجل محبوب تر و ارجمندتر از ازدواج باشد .»( بحارانوار ج ۱۰۰،ص ۲۲۲)

شاید خیلی از جوانان یکی از دلایل تن ندادن به مسوولیت های زندگی مشترک را هزینه های سرسام آور مراسم شروع این زندگی بدانند؛ هزینه های عقد و عروسی و… که در سال های اخیر به طور غیرعادی تغییر کرده و از مراسم جشن ساده ای که برای شروع یک زندگی می گرفتند به مراسم های بسیار مجلل و پر زرق و برق و با نیت چشم و هم چشمی تبدیل شده است که در اکثر موارد عروس و داماد باید تا سالیان سال هزینه این تجملات و چشم و هم چشمی ها را به صورت وام و قسط بپردازند.

اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خمینی شهر در راستای زمینه سازی ازدواج آسان و پیوند آسمانی در آستان مقدس امامزاده سید محمد، اقدام به ایجاد اتاق عقد در طبقه فوقانی صحن حضرت رسول که مشرف به ضریح مطهر می باشد نموده است که آماده ارائه خدمت به متقاضیان می باشد. با توجه به اینکه هدف اصلی برگزاری مراسم عقد زوج های جوان در مکان های مقدس و معنوی، نشان دادن اهمیت و ارزش این اماکن است تا آحاد مردم متوجه شوند که امامزاده های فقط جای برگزاری مراسم عزا نیست بلکه مراسم شاد عقد و عروسی نیز با رعایت موازین شرعی و اسلامی را می توان در این مکان های معنوی برگزار کرد و همچنین بعضی از افراد حتی توانایی برگزاری یک مهمانی ساده برای شروع زندگیشان را ندارند. می توان از هزینه های غیرضروری این مراسم کم کرد و با شرایط بسیار مناسب به صورتی که به جوانان و خانواده های آنها به واسطه هزینه های آن فشاری وارد نشود زندگی مشترک را شروع کرد.

اتاق عقد آستان مقدامامزاده سید محمد دارای امکانات ذیل می باشد:

  • سفره عقد زیبا و پیش بینی جایگاه عروس داماد و مشرف بودن به ضریح مطهر
  • سالن پذیرایی مهمان ها به تفکیک زنانه و مردانه با ظریفیت ۱۵۰ نفر
  • عکاسخانه جهت عکس از عروس و داماد
  • هماهنگی با دفترخانه ثبت اسناد رسمی ازدواج جهت قرائت خطبه عقد و ثبت و تحویل قباله به زوجی
  • اهداء تبرکی و هدیه آستان مقدس به زوجین

متقاضیان میتوانند همه روزه در ساعات اداری جهت بازدید از اتاق عقد و هماهنگی های لازم به واحد مالی آستان مقدس امامزاده سید محمد (ع) مراجعه نمایند .